Haloterapia

Speleoterapia a Haloterapia

Haloterapia je 100 % prírodný, bezliekový, neinvázny, bezpečný a príjemný spôsob liečby v kontrolovanom ovzduší podobnom mikroklíme prírodnej soľnej jaskyne alebo bane.

Haloterapia – kontrolované liečenie soľou:
prezentácia na stiahnutie
/ pdf 1,5 MB

IMG_2076„Halos“ v gréčtine znamená soľ, keltské slovo „hal“ označuje soľ ale aj čistý a svätý. Haloterapia sa prevádza v špeciálnej miestnosti, ktorej steny a podlaha sú pokryté čo najväčším množstvom soli, v takzvanej klimaticko-inhalačnej soľnej komore, alebo skrátene, v soľnej jaskyni.

Súčasný mohutný farmaceutický vývoj a s ním spojená priemyselná výroba liečiv podporuje terapie s použitím liekov. Priority liečby pomocou liekov sú predovšetkým jednoduchá aplikácia, dostupnosť a rýchly efekt. Lieky sú účinné a dnes už takmer nenahraditeľné pri rôznych akútnych ochoreniach. Avšak pri dlhodobom užívaní môžu lieky, spoločne s terapeutickým efektom, spôsobovať patologické podmienky, ktoré vedú k vedľajším účinkom. Mnohé alergie a poruchy imunitného systému sú spôsobené práve dlhodobým používaním priemyselne vyrábaných liekov. Navyše liečba s použitím liekov neobnovuje vlastný obranný mechanizmus organizmu – imunitu. To sú hlavné dôvody prečo sa lekári vracajú späť k skúsenostiam s prírodnými liečivami a hľadajú bezliekové metódy.

Jednou z takých metód je haloterapia.

Liečba v prírodných soľných jaskyniach a baniach – speleoterapia (v gréčtine „speleos“ je jaskyňa) – je známa už dlho. Účinnosť speleoterapie je spojená s unikátnou mikroklímou v jaskyni. Hlavným liečebným faktorom je prírodný suchý aerosól chloridu sodného – bežnej soli. Aerosól je vytváraný postupným rozpúšťaním soľných stien jaskyne v dôsledku prirodzenej vlhkosti v jaskyni. Ostatné faktory ako je primeraná teplota a vlhkosť, ovzdušie bez baktérií a alergénov, ktoré je nasýtené aerosólom a iónmi zvyšujú výsledný terapeutický efekt.

Poľský banský lekár Feliks Boczkowski ako prvý vyslovil domnienku, že najpodstatnejším liečebným efektom speleoterapie pri liečení respiračných chorôb je soľným prachom naplnené ovzdušie. Všimol si, že baníci pracujúci v soľnej bani netrpeli žiadnymi pľúcnymi chorobami. V roku 1839 založil soľné sanatórium v soľnej bani Wielička pri Krakove. Toto sanatórium je v prevádzke dodnes. Pôvodne sa tam liečili takmer všetky choroby, od roku 1958 je sanatórium zamerané na liečbu astmy, chorôb horných a dolných dýchacích ciest a alergických ochorení. V súčasnosti sú soľné bane využívané na liečbu v mnohých ďalších krajinách, napr. na Ukrajine (Solotvino, Artiomovsk), v Rakúsku (Salzburg, Hallen) , Rusku (Berezniky, Perm), Rumunsku (Slanic, Praid, Seiged, Sovata, Ocna), Nemecku (Teufelshohle), Maďarsku (Tapolca), Azerbajdžane (Nachičevan), Kirgizsku (Čon-Tous) a ďalších.

Speleoterapia je známa ako veľmi efektívna metóda liečby bez použitia liekov. Veľké skúsenosti pri liečbe pacientov s rôznymi formami chronických pľúcnych ochorení potvrdili, že speleoterapia je veľmi efektívna pri podmienkach podobných ako má mikroklíma v soľnej bani Solotvino (Ukrajina). Liečebný efekt bol dokázaný výsledkami biochemického imunologického a mikrobiologického výskumu (Simjonka, 1989; Slivko, 1980; Jefimova a kol., 1990; Zadorožnaja a kol., 1986).

Najväčšia nevýhoda speleoterapie je predovšetkým jej dostupnosť – t.j. obmedzený počet vhodných jaskýň alebo baní. S tým je spojená nutnosť cestovania, aklimatizácie pacientov prichádzajúcich z iných klimatických oblastí, ubytovania v blízkosti jaskýň (liečba sa obvykle prevádza formou sanatórií, teda je nutný niekoľkodňový až niekoľkotýždňový pobyt) a väčšinou aj obmedzený počet lôžok. Speleoterapia tak vyžaduje jednak pacientov čas a zanedbateľné nie sú ani finančné náklady. Toto všetko bráni väčšiemu rozšíreniu speleoterapie. Preto bola vypracovaná haloterapia.

Haloterapia je metóda prírodnej terapie, ktorá vychádza zo speleoterapie.Zachováva prednosti speleoterapie a zároveň odstraňuje jej vyššie spomenuté nevýhody. Haloterapia sa prevádza v umelo vybudovaných soľných komorách, ktoré môžu byť postavené prakticky kdekoľvek; čiže návštevníci už nemusia dlho cestovať do vhodných prírodných jaskýň, ale môžu navštíviť umelú jaskyňu v blízkosti svojho domova v rámci prechádzky. Je samozrejmé, že takáto umelá jaskyňa môže slúžiť na liečenie len v prípade, že spĺňa prísne podmienky, jednak hygienické – predovšetkým je to čisté ovzdušia bez patogénnych baktérií a plesní a bez alergénov, aj liečebné – dostatočnú koncentráciu soľného aerosólu vhodného zloženia, primeranú teplotu a vlhkosť vzduchu.

Výskumy a lekárske štúdie zamerané na liečbu rôznych respiračných chorôb potvrdili, že haloterapia priniesla podstatné zlepšenie zdravotného stavu. Rusko sa stalo svetový líder vo vývoji a testovaní nových a efektívnych možností liečby bez vedľajších účinkov a bez použitia liekov. Mnohé z týchto výskumov sú zamerané na haloterapiu, ako možnosti na liečbu astmy, chronickej bronchitídy a množstva ďalších ochorení horných aj dolných dýchacích ciest. Preto väčšina publikovaných výskumných prác zaoberajúcich sa haloterapiou sa objavuje práve v ruských vedeckých publikáciách. Ruské Ministerstvo Verejného Zdravotníctva v roku 1990 schválilo haloterapiu ako liečebnú metódu.

Aby bola haloterapia účinná, mali by byť splnené niektoré základné kritéria: predovšetkým je to zloženie použitej soli – obsah NaCl (čistá soľ) by mal byť minimálne 90 % (v niektorých prácach sa uvádza až 97 %), zvyšok môžu tvoriť rôzne minerály a stopové prvky; vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozmedzí 45 až 60 % a teplota medzi 18 – 24 °C. A je samozrejmé, že prostredie nesmie obsahovať žiadne patogénne baktérie a plesne, obsah nepatogénnych baktérií by mal byť čo najnižší.

Speleo/haloterapia je účinná bez použitia liekov aj s podporným požitím liekov a bez akýchkoľvek známych vedľajších účinkov. Túto terapiu môžu podstúpiť napríklad aj tehotné ženy trpiace na astmu alebo iné respiračné ochorenia bez obavy z poškodenia dieťaťa.

Avšak, aj keď haloterapia prináša podstatné zlepšenie zdravotného stavu, niekedy aj úplné vyliečenie, nie je možné ňou nahradiť lekárom predpísanú liečbu. V prípade už existujúcich ochorení, môže soľná terapia slúžiť predovšetkým ako podporná liečba na zlepšenie kvality života pacienta, zníženie dávky užívaných liekov, zníženie záchvatov alebo zníženie počtu a dĺžky pravidelných hospitalizácií.

Spojenie konvenčnej a alternatívnej liečby vedie k najlepším výsledkom.

Verejne prístupné vedecké práce o speleo- a haloterapii v databáze NCBI (National Center for Biotechnology Information) – National Library of Medicine & National Institutes of Health
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?CMD=search&DB=pubmed&term=halotherapy
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?CMD=search&DB=pubmed&term=speleotherapy

Ďalšie zaujímavé informácie o speleoterapii, haloterapii a pod.
http://searchwarp.com/swa8327.htm

Veľmi pekná prezentácia soľnej bane a sanatória vo Wieličke
http://www.wieliczka.com.pl

 • Adresa

  Studenohorská 2/D
  Bratislava - Lamač
  Mini map

  Objednávky na vstup do jaskyne:
  Tel.: 0905 841 921
 • Vstupné

  Rodinné: 35,00 €
  Prenájom: 60,00 €
  Školy: 5,00 € na dieťa
  Kompletný cenník

  Otváracie hodiny

  Utorok až Nedeľa
  10:00 - 12:00
  15:00 - 20:00

   
 • Sviečky z palmového vosku

  Sviečky z palmového vosku Sviečky zo 100% palmového vosku sú čistým prírodným produktom bez chemických prísad so špeciálnym bavlneným knôtom.

   

 • Pravé koloidné striebro

  Koloidné striebro Prírodný minerálny výrobok vo forme nano-častíc koloidného striebra.