Často kladené otázky

Vami často kladené otázky a odpovede na ne.

Otázky môžete zasielať na adresu:  info@pravasolnajaskyna.sk

Prečo je dobré navštevovať soľné jaskyne?

Moderné lieky poskytujú efektívnu a rýchlu úľavu pri akútnych ochoreniach. Avšak pri dlhodobom alebo častom užívaní môžu lieky spôsobovať vedľajšie účinky. Dlhodobé užívanie liekov môže podporovať vznik alergií a toxických reakcií, vývoj mikroorganizmov odolných na antibiotiká, a pod.
Pobyt v soľnej jaskyni je 100 % prírodná, bezpečná, bezlieková a navyše príjemná terapia, ktorá poskytuje dlhodobú úľavu. Táto terapia môže byť použitá ako doplnková liečba k predpísaným liekom, alebo ako výhradná liečba. Ak je použitá ako doplnková liečba, obvykle zvyšuje efektivitu predpísanej liečby a po čase dovoľuje znížiť množstvo užívaných liekov.

Ako dlho trvá pobyt v soľnej jaskyni?

Procedúra začína vždy o celej hodine a trvá 45 minút.
Je vhodné dostaviť sa do jaskyne aspoň 10 minút vopred, aby sa telo aj myseľ pred zahájením procedúry pripravili a upokojili.

Ako sa mám obliecť do soľnej jaskyne?

V jaskyni odpočívate v bežnom oblečení. Odporúčame voľné a pohodlné oblečenie s dlhým rukávom. Na obuv dostanete u nás jednorazové návleky.

Nebude mi v soľnej jaskyni chladno?

V soľnej jaskyni je teplota udržiavaná na 20 – 22 °C, v zime podlahovým kúrením a v lete klimatizáciou. Počas procedúry odpočívate na polohovateľnom ležadle, pri každom ležadle je k dispozícii deka, ktorú môžete použiť na prikrytie.

Môžem prísť do jaskyne s dieťaťom?

Soľnú jaskyňu môžu navštevovať všetky vekové kategórie detí aj dospelých. Dokonca detský organizmus obvykle reaguje na pobyt v jaskyni omnoho rýchlejšie a citlivejšie – celkový liečebný proces tak trvá omnoho kratšie.
Pre menšie deti sú v jaskyni k dispozícii aj hračky.
Deťom do 15 rokov je vstup do soľnej jaskyne umožnený len v sprievode dospelej osoby.

Je návšteva jaskyne vhodná pre tehotné ženy?

Rôzne lekárske výskumy potvrdili, že terapiu v soľnej jaskyni môžu podstúpiť aj tehotné ženy dokonca trpiace na astmu alebo iné respiračné ochorenia bez obavy z poškodenia dieťaťa. Avšak odporúčame návštevu konzultovať s lekárom.

Môžem prísť do soľnej jaskyne keď mám nádchu a kašeľ?

To je to najlepšie, čo môžete pre svoje zdravie urobiť. Pobyt v jaskyni ale nie je vhodný pri zvýšenej teplote. Avšak ihneď po upravení teploty je jaskyňa tým správnym miestom na doliečenie.
ÚV žiarením sa po každej návšteve zlikvidujú v jaskyni všetky baktérie a vírusy kvôli ochrane zdravia ďalších návštevníkov.

Sú ochorenia, kedy vstup do jaskyne nie je povolený?

Vstup do soľnej jaskyne nie je povolený osobám s infekčnými ochoreniami, akútnym TBC a všetkými akútnymi ochoreniami spojenými so zvýšenou teplotou.

Kedy je vhodné konzultovať návštevu soľnej jaskyne s lekárom?

Odporúčame konzultovať návštevu soľnej jaskyne osobám s nadmernou činnosťou štítnej žľazy a v prípade onkologických ochorení.

Ako často mám navštevovať soľnú jaskyňu?

Výraznejší efekt dosiahnete, ak na začiatku navštívite soľnú jaskyňu 5 – 10-krát v krátkom časovom období (jeden až dva týždne) a potom aspoň raz za mesiac. Zvyčajne už po niekoľkých návštevách nastáva citeľné zlepšenie zdravotného stavu i nálady. Počas rôznych výskumov v zahraničí väčšina pacientov uvádzala pozitívne výsledky už počas prvých 7 – 15 dní.
Soľnú jaskyňu môžete navštevovať aj denne – ani dlhodobejší pobyt v jaskyni nemá žiadne vedľajšie negatívne účinky.

Môže sa stať že sa v soľnej jaskyni nakazím?

To je veľmi nepravdepodobné. Medzi jednotlivými vstupmi je v zapínaný UV žiarič, ktorý zlikviduje v jaskyni všetky baktérie a vírusy kvôli ochrane zdravia ďalších návštevníkov. Pravidelné rozbory ovzdušia vykonávané Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ukazujú, že v jaskyni sa nevyskytujú žiadne patogénne baktéria alebo plesne a koncentrácia nepatogénnych mikroorganizmov je na úrovni nízkeho a veľmi nízkeho znečistenia, čiže hlboko pod úroveň bežných priestorov.
Po prvej alebo druhej návšteve v soľnej jaskyni sa môže stať, že účinky soli naštartujú detoxikáciu organizmu. Prejaví sa to príznakmi podobnými nádche, to je predovšetkým zvýšeným vytekaním tekutého sekrétu bez zafarbenia, alebo miernym vlhkým kašľom s vykašliavaním priesvitného hlienu. Nie je to nádcha ani angína. To je len správnym prejavom, že organizmus sa začal zbavovať toxínov. Je to dočasný stav, ktorý trvá niekoľko dní a upraví sa sám, keď sa dutiny zbavia dlhodobo ukladaných hlienov. Aj preto je vhodné na začiatku navštíviť soľnú jaskyňu 5 – 10-krát v krátkom časovom období.

Aké pravidlá je potrebné dodržiavať počas návštevy v soľnej jaskyni?

 • Soľná jaskyňa je miestom odpočinku a relaxácie. Počas pobytu v jaskyni je potrebné sa chovať ticho a nerušiť ostatných klientov.
 • Pred vstupom do jaskyne odporúčame nepoužívať parfumy a intenzívne telové deodoranty.
 • Do jaskyne nie je povolený vstup s mobilnými telefónmi, jedlom a nápojmi.
 • V soľnej jaskyni je zakázané konzumovať akékoľvek potraviny a nápoje.
 • V jaskyni je zakázané dotýkať sa soľných prvkov, kameňov vo vodopádoch a vynášať soľ z jaskyne.
 • V prípade nevoľnosti je potrebné soľnú jaskyňu ihneď opustiť.
 • Z dôvodu bezpečnosti a ochrany zdravia návštevníkov (náhla nevoľnosť, a pod.) sú priestory soľnej jaskyne monitorované kamerovým systémom.
 • Po procedúre sa odporúča zvýšiť príjem tekutín, najlepšie v našej čajovni.
 • Adresa

  Studenohorská 2/D
  Bratislava - Lamač
  Mini map

  Objednávky na vstup do jaskyne:
  Tel.: 0905 841 921
 • Vstupné

  Rodinné: 35,00 €
  Prenájom: 60,00 €
  Školy: 5,00 € na dieťa
  Kompletný cenník

  Otváracie hodiny

  Utorok až Nedeľa
  10:00 - 12:00
  15:00 - 20:00

   
 • Sviečky z palmového vosku

  Sviečky z palmového vosku Sviečky zo 100% palmového vosku sú čistým prírodným produktom bez chemických prísad so špeciálnym bavlneným knôtom.

   

 • Pravé koloidné striebro

  Koloidné striebro Prírodný minerálny výrobok vo forme nano-častíc koloidného striebra.