Liečba soľou

Pobyt v soľnej jaskyni blahodarne pôsobí na množstvo zdravotných ťažkostí.

IMG_2066Tajomstvo uzdravenia pobytom v soľnej jaskyni je jednoduché. Ovzdušie v nej je presiaknuté soľou a množstvom minerálov a stopových prvkov v nej obsiahnutých. Pobytom v takejto jaskyni sa do organizmu vstrebávajú všetky tieto zložky, ktoré sú nevyhnutné pre jeho správne fungovanie. Tým sa telo dostáva do rovnováhy a začína sa uzdravovať samo, pretože iba človek sám je schopný sa uzdraviť.Všetko ostatné, ako napríklad lieky, slúži len na podporu a pomoc telu pri jeho samouzdravení.

 • Sodík vplýva na funkciu srdca a na optimálnu úroveň krvného tlaku, zlepšuje prekrvenie kože. Spolu s chlórom tvorí bežnú soľ, ktorá je nevyhnutná pre správnu činnosť obličiek.
 • Draslík má pozitívne účinky na činnosť srdca, zlepšuje zásobovanie kože krvou. Znižuje krvný tlak, predchádza srdcovým chorobám, zlepšuje činnosť kože, má diuretické účinky a pomáha pri vylučovaní toxických produktov metabolizmu.
 • Horčík patrí medzi antistresové prvky, má pozitívny účinok na srdcovo- cievny systém. Zmierňuje astmatické záchvaty, znižuje nervové napätie a chronickú únavu, chráni pred srdcovým záchvatom, znižuje krvný tlak.
 • Vápnik zvyšuje odolnosť nášho organizmu, zjemňuje dráždivosť, vplýva na krvný obeh. Je základným stavebným prvkom kostí, pomáha ľuďom trpiacim na hypertenziu k zníženiu krvného tlaku, má antialergické účinky.
 • Železo je podstatnou zložkou hemoglobínu. Lieči anémiu, ovplyvňuje činnosť svalov, zlepšuje koncentráciu a znižuje náchylnosť k infekciám.
 • Bróm znižuje krvný tlak a reguluje funkcionalitu nervového systému.
 • Jód je zodpovedný za normálne fungovanie štítnej žľazy, ktorej činnosť vplýva na náš látkový metabolizmus a reguluje aj hmotnosť tela.

Tak bohaté ovzdušie na spomínané prvky vytvára priam ideálne prostredie pre inhaláciu. Je doplnkovou liečbou na základe lekárskeho dohľadu, urýchľuje proces uzdravenia a spôsobuje, že náš organizmus sa opäť dostane do žiaducej rovnováhy. Čisté, ionizované prostredie zlepšuje celkovú kondíciu organizmu a podporuje liečbu týchto chorôb:

Choroby pľúc a priedušiek
priedušková astma
chronické zápaly priedušiek s prvkami astmy
dlhodobé zápaly pľúc
ostatné choroby pľúc a priedušiek

Choroby srdcovo-cievneho systému
nedostatočný krvný obeh
poinfarktové stavy
vysoký krvný tlak

Choroby tráviaceho systému
žalúdočné vredy a vredy na dvanástniku
poruchy činnosti žalúdka
zápal hrubého čreva
Crohnova choroba

Choroby dermatologické
lupienka
zápaly kože

Choroby vegetatívneho nervového systému
poruchy obehu, ktoré sú spôsobené poruchami vyšších systémov
poruchy činnosti hrubého čreva

K ďalším chorobám s dobrou odozvou patria:

 • alergie, precitlivenosť, nadváha, neurózy a neurotické stavy spôsobené dlhodobými chorobami, stresy spôsobené prepracovaním, nedostatok minerálnych látok
 • ťažkosti psychosomatické, predovšetkým také, ktorých príčinou je stres, sa dajú ovplyvniť na 100 %

Činnosť soľnej jaskyne zabezpečuje aj:

 • liečenie na princípe sanatórií
  • liečba mnohých ochorení, predovšetkým dýchacích ciest a kože…
  • podpora a skrátenie rekonvalescencie po operáciách a veľkého množstva ochorení…
  • adaptáciu pacienta, ktorý prichádza z iných klimatických pomerov, prípadne časových pásiem…
  • maximálne využitie všetkých možných prírodných aj umelých ekologických činiteľov…
 • športové lekárstvo
  • obdobia tréningov vrcholových športovcov tak, aby zásoby organizmu boli efektívne mobilizované…
  • likvidovanie únavy a negatívnych prejavov po športových pretekoch…
 • profylaktickú medicínu
  • liečba pacientov z rizikových pracovísk, baníctva, letectva, ťažobného priemyslu, chemického priemyslu…
 • omladzovacie kúry…
 • relaxačné izby pre podnikateľov…

IMG_2069Pobyt v jaskyni je účinný bez použitia liekov aj s podporným požitím liekov a bez akýchkoľvek známych vedľajších účinkov.
Túto terapiu môžu podstúpiť napríklad aj tehotné ženy trpiace na astmu alebo iné respiračné ochorenia bez obavy z poškodenia dieťaťa.

Kamenná soľ na stenách vytvára ovzdušie bohaté na záporné ióny, ktoré sú mimoriadne potrebné pre zdravie a kvalitný život.
V dnešnej pretechnizovanej dobe ubúdajú vo vzduchu záporné ióny predovšetkým pôsobením priemyselných exhalácií, výfukových plynov alebo cigaretového dymu. Tým sa narušuje pomer kladných, záporných a neutrálnych častíc a človek sa cíti duševne i fyzicky viac unavený. Preto je dôležité dopĺňať množstvo týchto záporných iónov. Lokálne sa zvyšuje koncentrácia iónov v blízkosti vodopádov alebo morského pobrežia, kedy pri roztrhnutí vodných kvapiek vzniká elektrický náboj. Koncentrácia ľahkých iónov v čistom vzduchu v lesoch je asi 20-násobne vyššia ako v mestskom ovzduší. Civilizačné vplyvy, predovšetkým znečistenie ovzdušia, značne menia koncentráciu a celkové zloženie iónov. Mikročastice prachu, sadzí, mikroorganizmov, kvapalných aerosólov, dym, či prach viažu ľahké ióny, čím vzniká v ovzduší prebytok kladných iónov s malou pohyblivosťou. Pri zvýšenej inhalácií kladne nabitých iónov nastávajú u človeka také stavy ako: pocit nepohody, pocit dusna, bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti, podráždenosť, pokles výkonnosti a celkový pocit únavy.
Je preukázané, že záporne ionizovaný vzduch má na okolie priaznivý vplyv a opačne, koncentrácia kladných iónov nám škodí. Antibakteriálne účinky záporne ionizovaného vzduchu boli preukázané v nemocniciach, kde zvýšením koncentrácie záporne nabitých iónov klesá počet baktérií vo vzduchu. To spôsobuje rýchlejšie hojenie rán a kratšie trvajúcu rekonvalescenciu. Sledovaním priameho vplyvu záporne ionizovaného vzduchu na človeka boli zistené mnohé pozitívne reakcie ako: zníženie krvného tlaku, pocit zvýšenia bdelosti a čerstvosti, zlepšenie nálady a celkový lepší subjektívny pocit.

Ale pozor, ani soľná jaskyňa nie je všeliekom!

 • Počas akútnych infekčných ochorení sprevádzaných zvýšenou teplotou, napríklad chrípka, nádcha, angína, zápal priedušiek, tuberkulóza a podobne, je lepšie sa jej vyhnúť.
  Avšak ihneď po vystrábení sa z vážnych diagnóz a po upravení teploty je pobyt v jaskyni tou správnou metódou na doliečenie.
 • Pobyt v jaskyni neprospieva ani ľuďom so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy.
 • Návšteva nie je vhodná ani v prípadoch onkologických ochorení.
  Naproti tomu ľuďom po chemoterapii sa pobyt dokonca odporúča.

Po prvej alebo druhej návšteve v soľnej jaskyni sa môže stať, že účinky soli naštartujú detoxikáciu organizmu. Prejaví sa to príznakmi podobnými nádche, to je predovšetkým zvýšeným vytekaním tekutého sekrétu bez zafarbenia, alebo miernym vlhkým kašľom s vykašliavaním priesvitného hlienu. Nie je to nádcha ani angína. To je len správnym prejavom, že organizmus sa začal zbavovať toxínov. Je to dočasný stav, ktorý trvá niekoľko dní a upraví sa sám, keď sa dutiny zbavia dlhodobo ukladaných hlienov. Aj preto je vhodné na začiatku navštíviť soľnú jaskyňu 5 – 10-krát v krátkom časovom období.

 • Adresa

  Studenohorská 2/D
  Bratislava - Lamač
  Mini map

  Objednávky na vstup do jaskyne:
  Tel.: 0905 841 921
 • Vstupné

  Rodinné: 35,00 €
  Prenájom: 60,00 €
  Školy: 5,00 € na dieťa
  Kompletný cenník

  Otváracie hodiny

  Utorok až Nedeľa
  10:00 - 12:00
  15:00 - 20:00

   
 • Sviečky z palmového vosku

  Sviečky z palmového vosku Sviečky zo 100% palmového vosku sú čistým prírodným produktom bez chemických prísad so špeciálnym bavlneným knôtom.

   

 • Pravé koloidné striebro

  Koloidné striebro Prírodný minerálny výrobok vo forme nano-častíc koloidného striebra.